ZYXEL XGS1250-12 12-Port Web-Managed Multi-Gigabit
 เพิ่มเมื่อ: 2023-07-14 17:00:34.0
 แก้ไขล่าสุด: 2026-02-24 18:29:46.0
 อีเมลล์: krieng.nt@gmail.com
รายละเอียด:
 ZYXEL XGS1250-12
 System Specifications
Standard
- IEEE 802.3 10BASE-T Ethernet
- IEEE 802.3u 100BASE-TX Fast Ethernet
- IEEE 802.3ab 1000BASE-T Gigabit Ethernet
- IEEE 802.3an 10GBASE-T
- IEEE 802.3ae 10 Gbit/s Ethernet over fiber
- IEEE 802.3az Energy Efficient Ethernet
- IEEE 802.3x full duplex operation and flow control
- IEEE 802.1p QoS
Performance
- Switching capacity: 96 Gbps
- Switching forwarding rate: 71.42 Mpps
- MAC address table: 16 K
- Packet buffer: 1.5 MB
- Jumbo frame support up to 12 KB
Features
- Web-based management
- Auto-MDI/MDIX in all ports
- System password
- VLAN (Port supported)
- Port-based QoS
- 802.1p QoS
- Broadcast storm control
- Loop detection/prevention
- DHCP client
- Static Link aggregation
- Port mirroring
- Weighted Round Robin (WRR) priority QoS
- IGMP snooping v1/v2/and v3 compatible
- Supported multicast groups: 128
- Support Zyxel One Network (ZON Utility)
Hardware Specifications
Interface
- 8 x RJ-45 10/100/1000 Mbps Ethernet port with metal shielding
- 3 x RJ-45 100M/1G/2.5G/5G/10G Ethernet port with metal shielding
- 1 x SFP+
- Hardware reset button
LED Indicator
- PWR: Power
- Port 1-8: Link/Activity
- Green: 1000 Mbps
- Amber: 10/100 Mbps
- Port 9-11: Link/Activity
- Blue : 10Gbps
- Purple : 5Gbps
- Sky Blue : 2.5Gbps
- Green : 1Gbps
- Amber: 100Mbps
- Port 12: Link/Activity
- Blue: 10Gbps
- Green : 1Gbps
Power Supply
- AC-to-DC external power adapter
- Input: 100-240V~50-60Hz
- Output: 12V DC/2A
Physical Specifications
- Item dimensions (WxDxH): 250 x 104 x 27 mm (9.84" x 4.10" x 1.06")
- Item weight: 783 g (1.73 lb.)
- Packing dimensions (WxDxH): 306 x 225 x 64 mm (12.04" x 8.86" x 1.06")
- Packing weight: 1350 g (2.98 lb.)
Environmental Specifications
Operating Environment
- Temperature: 0°C to 40°C (32°F to 104°F)
- Humidity: 10% to 90% (Non-condensing)
Storage Environment
- Temperature: -40°C to 70°C (-32°F to 158°F)